PCB – złoty środek postępu technologicznego

Zanim weszliśmy w erę obwodów drukowanych PCB, elementy elektroniczne łączono ze sobą za pomocą oddzielnych kabli. Jak nietrudno się domyślić, taki montaż był bardzo nieporęczny i często powodował problemy związane z błędami konstrukcyjnymi. Przed wynalezieniem i upowszechnieniem technologii PCB, łączenie ze sobą komponentów urządzenia wymagało bardzo wielu gniazd. To z kolei powodowało częstą potrzebę konserwacji oraz napraw aparatury. Zjawisko to z biegiem lat przysporzyło wielu trudności konstruktorom, producentom czy w końcu samym użytkownikom sprzętu. Na szczęście wiele z tych problemów wyeliminowano czy też zminimalizowano po wprowadzeniu obwodów drukowanych PCB.

Tło historyczne

Początki płytek drukowanych nie były łatwe. Konstruktorzy w drugiej połowie XXw. łączyli elektroniczne elementy kawałkiem drutu, który następnie montowali w specjalnie przygotowanej wcześniej płytce. Wyprowadzenia łączące komponenty z płytką były przetykane przez otwory, a następnie lutowane do powierzchni przewodzących prąd ścieżek. Branżowo taki montaż określa się mianem montażu przewlekanego. Od początku lat 80 elementy montowane poprzez montaż przewlekany są stopniowo zastępowane komponentami montowanymi powierzchniowo. Dzięki temu, urządzenia elektroniczne mogą być coraz bardziej skomplikowane, a przy tym mniejsze i tańsze.

Ścieżka postępu

Niespotykany dotąd wzrost technologiczny przerósł nasze najśmielsze oczekiwania.

Niepozorny kawałek laminatu, stanowi niezbędny komponent dla połączeń elektronicznych, a tym samym staje się niezwykle istotnym elementem dla wielu urządzeń. Przed obwodem drukowanym, zwanym też inaczej płytką PCB, rysuje się świetlana przyszłość, która w perspektywie pozwoli nam tworzyć coraz to bardziej zaawansowane konstrukty. Cyfrowa transformacja, którą możemy dziś obserwować sprawia, iż każda firma chcąca być znaczącym graczem na rynku, jest wręcz zmuszona do inwestycji we własną stronę internetową czy aplikację mobilną. Postęp jest bezlitosny nawet dla założycieli kasyn, którzy chcąc rozszerzać swoje wpływy, muszą zadbać o możliwość poszerzania swoich usług w internecie. Wielu z nich idzie znakomicie. Strony takie jak Spin Palace każdego dnia wprowadzają innowacje do swoich rozgrywek online, tworząc tym samym dla swoich użytkowników niesamowite przeżycia, porównywalne do klasycznej gry w kasynie. W następujących latach możemy spodziewać się ogromnego tempa rozwoju technologii, dzięki której otworzą się przed ludźmi wrota niespotykanych dotąd możliwości.