Czym są obwody drukowane – PCB?

Obwody drukowane czy też inaczej płytki drukowane to podstawa dla każdego modułu elektronicznego. Dzięki swojej budowie oraz perfekcyjnie dobranym częściom składowym pozwalają inżynierom z roku na rok konstruować coraz to nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne urządzenia. PCB (ang. Printed Circuit Board) służy przede wszystkim do montowania wszelkich podzespołów elektronicznych oraz zapewnienia im wspólnego stabilnego połączenia.

Płytki drukowane wytwarzane są z laminatów czy kompozytów, które charakteryzują się ponadprzeciętną odpornością na wysoką temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej do produkcji PCB stosuje się laminat szklano-epoksydowy, którego składowe idealnie pasują do wcześniej wspomnianej charakterystyki. Dodatkowym atutem nadmienionego materiału elektroizolacyjnego jest jego napięcie przebicia, które oscyluje na granicy 15 kV/mm. Właściwość ta pozwala bez większych przeszkód na zastosowanie tego typu laminatu w technologiach wysokich napięć. Oprócz samego podłoża obwody drukowane posiadają na swojej powierzchni elementy miedziane takie jak przewodniki, które powstają w wyniku zastosowanego wcześniej procesu wytrawiania. Dla potrzeby wprowadzenia dodatkowych zmian oraz implementacji podzespołów elektronicznych wraz z ich połączeniami producent może nanieść na płytę dodatkowe komponenty. Wśród nich znajdują się punkty lutownicze nazywane pinami, służące do ekranowania oraz odprowadzania ciepła obszary określane jako poligony oraz metalizowane i nie metalizowane otwory montażowe.

Wykorzystanie obwodów drukowanych

Inicjatorem rozpoczęcia prac mających na celu stworzenie pierwszych płytek PCB była szeroko rozumiana branża wojskowa, wspierająca również rozwój przemysłu kosmicznego. Bez możliwości korzystania z dobrodziejstw tej technologii, działanie wielu specjalistycznych urządzeń opartych na systemach elektronicznych nie byłoby możliwe. Dziś obwody drukowane są powszechnie używane i napędzają rzeczy, bez których współczesne społeczeństwo nie wyobraża sobie codziennego życia. Płyty PCB tchnęły życie w sprzęt RTV/AGD, tablety, telefony, komputery, a nawet zabawki dla dzieci.

Obwody drukowane z powodzeniem stosuje się w wielu gałęziach przemysłu, wznosząc możliwości technologiczne, jak i wytwórcze na niespotykany dotąd poziom. Uzyskane dzięki płytkom drukowanym rozwiązania znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym czy przy produkcji paneli słonecznych. Warto zaznaczyć, iż dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na PCB, umiejętności ich wytworzenia są wręcz niezbędne dla wielu sektorów przemysłu.